Producent środków owadobójczych

Język polski English
  PN-PT8:00 - 16:00
12 266 90 98
pess@pess.com.pl
Jesteś: Główna » Aktualności » Jak racjonalnie walczyć z kleszczami u psów

Jak racjonalnie walczyć z kleszczami u psów

12 stycznia 2008

Kleszcze występują w lasach liściastych, zaroślach zacienionych i wilgotnych, także w parkach a nawet w przydomowych ogrodach. Zatem ryzyko ‘złapania” kleszcza przez psa jest duże. Na atak kleszczy psy są narażone w okresie od kwietnia do listopada, a przy szczególnie ciepłych zimach zdarza się że kleszcze atakują nawet w zimie.

Kleszcze są szczególnie zdeterminowane do ataku na ludzi i zwierzęta, gdyż tylko pobranie pokarmu (krwi) od zaatakowanego pozwala na przekształcenie się w kolejną fazę rozwojowa lub złożenie jaj przez samicę. Ponieważ są mało ruchliwe decyzje o ataku muszą podjąć w krótkim czasie. To znaczenie utrudnia stosowanie repelentów odstraszających od zaatakowania, Równocześnie stężenia bójcze substancji biologicznie czynnych do zwalczania kleszczy muszą być nawet kilkakrotnie wyższe niż np. dla pcheł. Czyni to walkę z nimi bardzo trudną.
Ideałem byłoby pełne odstraszenie kleszcza od ataku na zwierzę przy użyciu repelentów. W miarę dobrze odstraszają kleszcze repelenty lotne, jednak efekt ich działania jest krótkotrwały. Repelenty o małej lotności z kolei nie są wstanie odstraszyć pewnej części szczególnie zdeterminowanych i wygłodniałych osobników. Najlepszą skuteczność zwalczania kleszczy można osiągnąć utrzymując na sierści i skórze zwierzęcia stężenie bójcze dla kleszczy, substancji biologicznie czynnych, zaś wychodząc na spacer w okolice obfitujące w kleszcze stosować dodatkowo repelenty.
Substancjami biologicznie czynnymi zwalczającymi kleszcze są amitraza, permetryna, imidacloprid, propoksur, alfacypermetryna. Stosować należy preparaty zawierające te substancje czynne. Pamiętać należy że na sierści i skórze psa musi być niezbędne stężenie substancji czynnej wystarczające by zabić kleszcze. Przykładowo zastosowanie obroży owadobójczej pozwala osiągnąć dostateczne stężenie substancji czynnej u małych i średnich psów ras krótkowłosych, zastosowanie ich u psów dużych oraz długowłosych nie zapewnia dostatecznej ochrony. W tych przypadkach należy dodatkowo zastosować preparaty zawierające tę samą substancje czynną w postaci aerozolu lub zasypki. Stosując zgodnie z wskazówkami wytwórców preparaty typu „spot-on” uzyskujemy właściwe stężenie bójcze substancji czynnej, jednak i tu należy stosować dla psów długowłosych górne granice ilości preparatu dopuszczone przez wytwórcę Aerozolowe preparaty zawierające repelent 3535 chronią na kilka godzin przed atakiem kleszczy. Również aerozolowe preparaty zawierające permetrynę działają odstraszająco na kleszcze, tu jednak trzeba pamiętać że permetryna jest także pestycydem i jej nadmiar zaszkodzi zwierzęciu.
Mimo iż zastosowaliśmy ochronę psa preparatami zabijającymi kleszcze zdarza się że znajdujemy pojedyncze kleszcze wczepione w skórę zwierzęcia, nie stanowi to o nieskuteczności ochrony. Kleszcze zakażają zaatakowanego psa nie wcześniej jak po ok. 24 godzinach od wszczepienia się, a w tym czasie już giną nie zdążywszy go zakazić.

Kleszcz od chwili znalezienia się na psie poszukują miejsca najkorzystniejszego do wczepienia się, zwykle trwa to kilka a nawet kilkanaście godzin. W tym czasie zetknąwszy się z substancją czynną najczęściej giną przed wczepieniem się. Jednak zdarza się że wczepiają się już w pierwszej godzinie przebywania na zwierzęciu i te możemy najczęściej już martwe znaleźć. Gdy znaleziony wczepiony kleszcz jeszcze żyje stosujemy miejscowo niewielka ilość preparatu owadobójczego i po godzinie usuwamy martwego już kleszcza, usuwanie żywego kleszcza jest trudniejsze i jest związane z ryzykiem zakażenia psa.

Nie należy nigdy stosować gwałtownego uśmiercania kleszczy przez zalanie olejem, smarownie masłem itp. gdyż kleszcz dusząc się wymiotuje zakażając swą wydzieliną psa.
Ponieważ każde wczepienie się kleszcza na psie wywołuje dyskomfort należy stosować maksymalną ochronę zwierzęcia przed atakiem. Wieloletnie obserwacje wykazały że utrzymywanie na skórze i sierści zwierzęcia odpowiedniego stężenia substancji czynnych i wspomaganie ich działania przez stosowanie repelentów bezpośrednio przed każdym spacerem w okolice obfitujące w kleszcze pozwala uniknąć prawie wszystkich ataków tych pasożytów.

 

następny: Zwalczanie pasożytów bytujących na skórze i w sierści zwierzęcia

poprzedni: Produkt biobójczy czy lek weterynaryjny

« Wróć do kategorii

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.